biuro@gepto.pl

+48 577-675-131

ul. Ogrodowa 17, 05-420 Józefów Warszawa

Jakie drewno będzie najlepsze do kominka

Blog

GEPTO
25 września, 2020

Udostępnij

Jakie drewno będzie najlepsze do kominka

Mimo, iż zimy w naszym kraju rok za rokiem są coraz cieplejsze, to mimo to jest to czas kiedy ogrzewamy nasze domy i mieszkania. W miastach ciepłe kaloryfery są zagwarantowane przez lokalne elektrociepłownie, natomiast w mniejszych miejscowościach i wioskach wiele domów ogrzewanych jest za pomocą pieców i kominków. Dziś zwracamy Wam uwagę na to  jakie drewno najlepiej sprawdzi się w roli paliwa kominkowego.

Iglaste czy liściaste?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że każde drewno nada się do palenia w kominku. Jednakże wcale tak nie jest. Drewno pochodzące z gatunków iglastych zawiera w sobie duże ilości substancji smolistych, które po spaleniu mogą zanieczyszczać palenisko i komin. Dlatego też kupując drewno do kominka stawiajmy zawsze na to pochodzące z drzew liściastych.

Czy tylko gatunek jest ważny?

W przypadku drewna opałowego ważny jest rodzaj drewna, ale trzeba zwrócić uwagę również na inne cechy. Bardzo istotny jest stopień wysuszenia drewna. Im drewno jest bardziej mokre tym trudniej pali się. Ponadto mokre polana podczas spalania wydzielają znacznie więcej szkodliwych substancji, które przedostają się do powietrza zanieczyszczając je.

Drewno kominkowe a smog

Mówiąc o smogu zazwyczaj myślimy o wielkich, kopcących fabrykach i ciepłowniach. Dodatkiem do szarego dymu zasnuwającego niebo są spaliny samochodów. To wszystko prawda, aczkolwiek nie do końca. Z prowadzonych na świecie badań wynika, że spora część pyłów, które dostają się do powietrza pochodzi z pieców i kominków używanych w domkach jednorodzinnych. Złej jakości, mokre drewno, zanieczyszczony węgiel czy śmieci, którymi ogrzewamy nasze domy wydzielają ogromne ilości zanieczyszczeń, które później wdychamy.

Każdy właściciel domu, który samodzielnie dba o ogrzewanie powinien bardzo dokładnie wybierać drewno do swojego pieca. Drewno pochodzące z gatunków liściastych, dobrze wysuszone sprawdzi się doskonale. Można być pewnym, że podczas spalania nie zasmoli paleniska ani komina, a ilość zanieczyszczeń zostanie znacznie ograniczona.

Pamiętajmy również by w piecach nie spalać żadnych odpadów nawet tych stolarskich. Przykładowo blat drewniany czy panel drewniany ścienny, to drewno poddane obróbce, a wiec nie nadające się do palenia

Subscribe

Be the first to get the latest updates, right to your inbox.

3 thoughts on “Jakie drewno będzie najlepsze do kominka”

 1. youandme

  Author

  25 września, 2020

  Dobrze, że piszecie o iglastym. Jeden „sprzedawca” mocno mnie naciągnął mieszając liściaste z iglastym i miałem ogromne koszta związane z czyszczeniem bardzo drogiego kominka.
  Również nigdy nie paliłem blatem drewnianym ani panelami

  Odpowiedz

 2. Roberto

  Author

  14 października, 2020

  Już nie długo palenie w kominku to będzie wspomnienie. I bardzo dobrze. Skończy się palenie byle czym bo nie oszukujmy się ludzie tak robią. Pal licho jakiś suchy panel drewniany. Do pieców idą tony lakierowanego drewna i nas trują.

  Odpowiedz

 3. Tosia Samosia

  Author

  14 października, 2020

  Domek z kominkiem to moje marzenie. Cały z drewna z masywnych bali drewnianych. W środku również wykończenie w drewnie. Drewniane panele, drewniane blaty i schody. Dobrze, że marzenia są za darmo 🙂 🙂

  Odpowiedz

Leave Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Panele ścienne i sufitowe

Jesteś zainteresowany naszymi panelami? Skontaktuj się z nami. Podaj wymiary powierzchni pod zabudowę, wówczas oszacujemy koszt wykonania i montażu paneli.

Kontakt