biuro@gepto.pl

+48 507-675-131

ul. Ogrodowa 17, 05-420 Józefów Warszawa

Zima, zima, zima…. – jakie drewno będzie najlepsze do kominka

Blog

GEPTO
Styczeń 11, 2019

Share

Zima, zima, zima…. – jakie drewno będzie najlepsze do kominka

Zima to czas, kiedy ogrzewamy nasze domy i mieszkania. W miastach ciepłe kaloryfery są zagwarantowane przez elektrociepłownie, natomiast w mniejszych miejscowościach i wioskach wiele domów ogrzewanych jest za pomocą pieców i kominków. Dziś kilka słów o tym jakie drewno najlepiej sprawdzi się w roli paliwa kominkowego.

Iglaste czy liściaste?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że każde drewno nada się do palenia w kominku. Jednakże wcale tak nie jest. Drewno pochodzące z gatunków iglastych zawiera w sobie duże ilości substancji smolistych, które po spaleniu mogą zanieczyszczać palenisko i komin. Dlatego też kupując drewno do kominka lepiej postawić na to pochodzące z drzew liściastych.

Czy tylko gatunek jest ważny?

W przypadku drewna opałowego ważny jest rodzaj drewna, ale trzeba zwrócić uwagę również na inne cechy. Bardzo istotny jest stopień wysuszenia drewna. Im drewno jest bardziej mokre tym trudniej pali się. Ponadto mokre polana podczas spalania wydzielają znacznie więcej szkodliwych substancji, które przedostają się do powietrza zanieczyszczając je.

Drewno kominkowe a smog

Mówiąc o smogu zazwyczaj myślimy o wielkich, kopcących fabrykach i ciepłowniach. Dodatkiem do szarego dymu zasnuwającego niebo są spaliny samochodów. To wszystko prawda, aczkolwiek nie do końca. Z prowadzonych na świecie badań wynika, że spora część pyłów, które dostają się do powietrza pochodzi z pieców i kominków używanych w domkach jednorodzinnych. Złej jakości, mokre drewno, zanieczyszczony węgiel czy śmieci, którymi ogrzewamy nasze domy wydzielają ogromne ilości zanieczyszczeń, które później wdychamy.

Każdy właściciel domu, który samodzielnie dba o ogrzewanie powinien bardzo dokładnie wybierać drewno do swojego pieca. Drewno pochodzące z gatunków liściastych, dobrze wysuszone sprawdzi się doskonale. Można być pewnym, że podczas spalania nie zasmoli paleniska ani komina, a ilość zanieczyszczeń zostanie znacznie ograniczona.

Tags:

Subscribe

Be the first to get the latest updates, right to your inbox.

Panele ścienne i sufitowe

Jesteś zainteresowany naszymi panelami? Skontaktuj się z nami. Podaj wymiary powierzchni pod zabudowę, wówczas oszacujemy koszt wykonania i montażu paneli.

Kontakt