GEPTO
19 września, 2018
Share
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o panelach ściennych
Panele ścienne to bardzo ciekawy materiał do wykańczania wnętrz. Można je spotkać w eleganckich wnętrzach pałacowych, zabytkowych kamienicach, biurach ale również w mieszkaniach. Panele dostępne w sklepach znacznie różnią się od siebie, ale mają też cechy wspólne. Dziś opowiemy o najważniejszych cechach paneli ściennych.
-
Wygląd
Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę podczas poszukiwania elementów wykończeniowych do domów czy biur jest ich wygląd. Można śmiało powiedzieć, że panele ścienne to doskonały pomysł na dekorację ścian. Dzięki nim można zakryć nierówności, zabrudzenia lub uszkodzenia ścian. Wybierając panele można przebierać w ogromnej ilości propozycji. Jeśli więc marzy nam się ściana pokryta korkiem, marmurem czy naturalnymi deskami, nic nie stoi na przeszkodzie – wystarczy wybrać odpowiednie panele i gotowe.
-
Materiał
Panele ścienne dostępne w sklepach wykonane są z bardzo różnego materiału. Podczas zakupów można kierować się ich wyglądem lub cechami materiału, z którego powstały. Panele drewniane ocieplają pomieszczenie i sprawiają, że stają się one bardziej przytulne. Dodatkowo są doskonałym izolatorem ciepła. Panele wykonane z płyty MDF przypominają swoim wyglądem drewno i często są na nie stylizowane. Ich niewątpliwą zaletą jest cena – znacznie niższa aniżeli paneli drewnianych. Trzecim bardzo popularnym materiałem, z którego wykonywane są panele, jest PCV. Jest to tworzywo sztuczne, którego zaletą jest wodoodporność. Panele wykonane z tego materiału świetnie sprawdzają się w kuchni czy łazience.
-
Montaż
Zaletą paneli ściennych jest łatwy montaż. Ze względu na dużą powierzchnię poszczególnych elementów, układanie ich idzie szybko i sprawnie. Panele dostępne w sklepach można montować bezpośrednio na ścianie przyklejając je lub przybijając. Jeśli ściana jest nierówna wówczas doskonale sprawdza się montaż na specjalnie przygotowanym w tym celu stelażu. Można do niego przykleić, przykręcić lub przybić poszczególne panele. Na koniec należy odpowiednio ukryć miejsca łączeń. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się specjalne listwy ozdobne.
-
Funkcjonalność
Panele ścienne nie tylko dobrze wyglądają, ale również są bardzo funkcjonalne. Przede wszystkim są bardzo trwałe. Ponadto łatwo je wyczyścić. Niezależnie od materiału z jakiego zostały wykonane panele, wystarczy zwilżona wodą ściereczka, aby usunąć większość zanieczyszczeń. W wypadku większych zabrudzeń można skorzystać z delikatnego detergentu.
-
Uniwersalne wykorzystanie
Panele ścienne dzięki szerokiej gamie materiałów, z jakich są wykonywane, są bardzo uniwersalne w użyciu. Panele drewniane i z płyty MDF doskonale sprawdzają się w pokojach, na korytarzu czy w przedpokoju. Panele wykonane z tworzywa sztucznego można zamontować w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest wilgotne i panele drewniane mogłyby ulec zniszczeniu.
Panele ścienne to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko i efektownie zmienić wygląd swojego mieszkania. W sklepach dostępne są panele drewniane, które zachwycają swoim klasycznym wyglądem. Dla tych, którzy mają nieco mniejsze fundusze na remont dobrym rozwiązaniem będą panele z płyty MDF. Jeśli natomiast remontowana ma być łazienka lub kuchnia to warto postawić na stylizowane panele z tworzywa sztucznego. Niezależne od wybranej opcji panele można ułożyć szybko, a ich użytkowanie jest bardzo wygodne.
Widziałem waszą kompozycję z paneli w salonie Volvo i muszę przyznać, że robi to wrażenie. Oszczędna i surowa instalacja na suficie z świetnie dobranym oświetleniem, to naprawdę robi wrażenie. Boję się jednak, ze panel drewniany na naszym metrażu może nie dać takiego efektu. Mamy za mały metraż do takiego urządzenia domu.
Wybrałbym raczej panele z litego drewna, a nie z płyty. Z doświadczenia wiem, że lite drewno lepiej zabezpieczyć przed wilgocią, a i na samą wilgoć lepiej reaguje niż płyta. Taki panel drewniany bardzo ładnie wygląda na suficie lecz czy nie będzie zbyt dużych kłopotów z czyszczeniem elementów ? Na ścianie nie przewiduje problemów lecz konstrukcje na suficie to inna sprawa