biuro@gepto.pl

+48 577-675-131

ul. Ogrodowa 17, 05-420 Józefów Warszawa

Boazeria angielska – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Panele ścienne

Boazeria angielska – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Panele ścienne

Boazeria angielska, jak sama nazwa mówi jest przeznaczona przede wszystkim do wnętrz urządzanych w stylu angielskim. Jednak doskonale prezentuje się również we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach urządzonych w sposób klasyczny. W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące tej niezwykłej dekoracji.

Boazeria angielska kilka słów o historii

Boazeria angielska nazywana niekiedy panelową powstała w Anglii. Pierwotnie stosowana była głównie jako element  izolacyjny, a dopiero z biegiem czasu stała się przede wszystkim dekoracją wnętrza.

Boazeria angielska – czyli jaka?

Boazeria angielska jest zupełnie inna od tej, którą pamiętamy z końca XX wieku. Składa się ona nie z listewek ułożonych od podłogi do sufitu, ale z paneli, które sięgają tylko do pewnej wysokości. W pierwotnej wersji boazeria angielska wykonana była z drewna dębowego pomalowanego na biało. Zdobiły ją frezowane ozdoby. Dziś poza drewnianymi panelami można kupić również panele do boazerii angielskiej wykonane z płyty MDF a nawet z tworzywa sztucznego jakim jest PVC.

Montaż boazerii angielskiej

Boazeria angielska zakrywa dolną część ściany. Wysokość paneli bywa zróżnicowana jednak najczęściej waha się w granicach od 80 do 130 cm. Boazeria montowana jest bezpośrednio na ścianie. Jako wykończenie stosuje się listwy przypodłogowe oraz listwy wykończeniowe, montowane na górnej części paneli.

Zalety boazerii angielskiej

Boazeria panelowa jest bardzo praktycznym elementem dekoracyjnym. Jej główną zaletą jest fakt, iż zakrywa ściany w miejscach najbardziej brudzących się. Dzięki temu, że jest pokryta farbą i /lub lakierem wszelkie zabrudzenia powstałe w wyniku np. dotykania przez dzieci czy obecności psa, można usunąć wilgotną ściereczką.

Gdzie układać boazerię panelową?

Panele ścienne tworzące boazerię angielską wspaniale prezentują się w dużych, przestronnych wnętrzach. Doskonale sprawdzają się zarówno w korytarzach, na klatkach schodowych jak i w salonach czy dziecięcych pokojach. Decydując się na ten rodzaj dekoracji należy jednak pamiętać, że musi ona współgrać z wyposażeniem całego pomieszczenia. Aby panele dobrze wyglądały na ścianach, elementy takie jak drzwi i okna powinny być utrzymane w podobnym stylu.

Boazeria angielska wspaniale prezentuje się w starych kamienicach oraz we wnętrzach pałacowych, niestety nie najlepiej wygląda w małych mieszkaniach w blokach. W przypadku tych ostatnich może sprawić, że całe wnętrze nabierze nieco kiczowatego wyglądu.

Boazeria angielska składa się z drewnianych paneli ściennych, które niekiedy zastępowane są przez panele z płyty MDF lub wykonane z tworzyw sztucznych. Zamontowana w dużych, przestronnych pomieszczeniach nadaje im niezwykłej elegancji. Niewątpliwą zaletą tego typu dekoracji jest jej funkcjonalność. Chroni przed zabrudzeniem dolne partie ścian, które najczęściej ulegają zniszczeniu. Dodatkowo jest łatwa do czyszczenia, dzięki czemu do usunięcia zabrudzeń wystarczy wilgotna ściereczka.

Tags:

GEPTO
18 września, 2018

Share

Subscribe

Be the first to get the latest updates, right to your inbox.

Panele ścienne i sufitowe

Jesteś zainteresowany naszymi panelami? Skontaktuj się z nami. Podaj wymiary powierzchni pod zabudowę, wówczas oszacujemy koszt wykonania i montażu paneli.

Kontakt