biuro@gepto.pl

+48 577-675-131

ul. Ogrodowa 17, 05-420 Józefów Warszawa

Ekologiczne panele drewniane a wycinka drzew

Blog

GEPTO
31 marca, 2022

Share

Ekologiczne panele drewniane a wycinka drzew

Ekologiczne panele firmy Gepto produkowane są z drewna. Jeżeli zajrzeć do naszego katalogu, to dowiecie się Państwo, że stawiamy na ten produkt, ponieważ drewno ma ujemny bilans CO2. We współczesnej gospodarce ma to pierwszorzędne znaczenie. W dalszej części wpisu postaramy się wytłumaczyć dokładnie czym jest wartość, świadcząca o tym, że drewno więcej pochłania CO2 niż wydala na zewnątrz. Warto już teraz zaznaczyć, że jest to najbardziej ekologiczny produkt na rynku. Innego o takich parametrach nie ma. Gepto dokłada wszelkich starań, by pozyskiwać drewno z lasów o zrównoważonej gospodarce leśnej. Są to miejsca, objęte odpowiednią certyfikacją.

Ekologiczne panele – mniej emisji CO2 do atmosfery

Dlaczego więc możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że ekologiczne panele rzeczywiście posiadają tę wartość? Powód jest dość prosty. Drewno, kiedy rośnie, pobiera z atmosfery CO2. Proces ścięcia drewna, przewiezienia go do stolarni i obróbka rzecz jasna emituje dwutlenek węgla do atmosfery. Ale są to śladowe ilości. I w ten sposób to, co drewno pochłonęło w porównaniu do wartości CO2, emitowanych do atmosfery, przy produkcji paneli, daje nam ujemny bilans dwutlenku węgla. Innymi słowy drewno więcej pochłonęło tego pierwiastka niż wyemitowano go podczas produkcji jakiegokolwiek produktu z drewna.

Ekologiczne panele a wycinka drzew

Owszem, ktoś może powiedzieć – zaraz, zaraz, ale przecież, żeby powstały ekologiczne panele, trzeba jakąś część lasu wyciąć. Co to więc za ekologia, skoro tracimy w ten sposób naturalną ochronę przed zmianami klimatycznymi. Zapewne byłby to argument, który należałoby brać pod uwagę, gdyby nie fakt, że istnieją dwa rodzaje wycinek drewna. Jedno, które firma Gepto preferuje, czyli tam, gdzie prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna. Oznacza to nie mniej i nie więcej, że w miejsce wyciętych drzew, sadzone są kolejne. A to znaczy, że tam, gdzie pochłaniane było CO2, rosną nowe drzewa, które pełnią identyczną rolę. Jest oczywiście – nie można tego pominąć – inny sposób wycinki lasów, tzw. rabunkowy. Kiedy spotkamy się z takim pojęciem, powinniśmy wiedzieć, że jego nazwa wskazuje na to, że w miejsce wyciętego lasu, nie pojawią się nowe sadzonki.

Najbardziej ekologiczny budulec

Istnieją zresztą dostępne powszechnie zestawienia, które wskazują, że w budownictwie to właśnie drewno jest najbardziej ekologiczne. Przede wszystkim dlatego, że w porównaniu do innych współczesnych materiałów jest odnawialne. Zatem jeżeli – załóżmy – zbudujemy dom z drewna i obok naszego, powstanie osiedle podobnych domków, gdzie budulcem jest drewno, to prawie tak samo, jakbyśmy stworzyli w okolicy las z domów.

Subscribe

Be the first to get the latest updates, right to your inbox.

Panele ścienne i sufitowe

Jesteś zainteresowany naszymi panelami? Skontaktuj się z nami. Podaj wymiary powierzchni pod zabudowę, wówczas oszacujemy koszt wykonania i montażu paneli.

Kontakt