
GEPTO
8 lutego, 2019
Share
Żyletki w architekturze – co to takiego?
W architekturze, podobnie jak w wielu innych branżach co pewien czas zmienia się moda. Jedne trendy pojawiają się, inne zanikają, a jeszcze inne po długich latach wracają w nowej, nieco odmienionej postaci. Tak właśnie jest w przypadku architektonicznych żyletek.
Czym są żyletki?
Pytając przechodniów na ulicy od razy dowiemy się, że żyletki to takie metalowe płytki wkładane do starych maszynek do golenia. Żyletkami nazywane są także jednorazowe maszynki do golenia. Jak się jednak okazuje „żyletki” występują również w architekturze, choć nie są one już ani małe ani ostre. W przypadku elementów architektonicznych żyletkami nazywane są cienkie wystające ze ścian lub sufitów elementy. Żyletki mogą być wykonane z różnych materiałów oraz montowane zarówno na zewnątrz budynków jak i w ich wnętrzu.
Przykłady żyletek w architekturze
Jednymi ze sztandarowych przykładów żyletek w architekturze są popularne „żyletkowce”. Są to budynki z wystającymi, cienkimi elementami, znajdującymi się zazwyczaj w okolicy okien. Najczęściej żyletkowcami nazywane są bloki oraz wieżowce, które powstały w drugiej połowie XX wieku. Obecnie niektóre z nich są wyburzane, a w innych usuwa się elementy pionowe tzw. żyletki. Są również i takie, w których stare żyletki wymieniane są na nowe.
Wśród najpopularniejszych Żyletkowców jest poznański Okrąglak.

Przykłady żyletek w architekturze wnętrz
Pionowe elementy zdobnicze wykorzystywane są również we wnętrzach pomieszczeń. Żyletkami nazywa się metalowe wykończenia lub drewniane panele mocowane do ścian lub sufitów. Żyletki sufitowe są często wykorzystywane nie tylko z powodów dekoracyjnych ale również w celu zamaskowania niektórych elementów technicznych. Pod tą dekoracją umieszczone są klimatyzatory, wentylatory czy oświetlenie.
Jednym z przykładów paneli żyletkowych wykorzystywanych we wnętrzu budynku sieć marketów SPAR w Budapeszcie.

Elementy dekoracyjne nazywane żyletkami pojawiły się w naszej architekturze już kilkadziesiąt lat temu. Po czasach ogromnej popularności nadeszły dziesięciolecia, gdy po prosty były. Obecnie architekci zaczynają odkrywać je na nowo i po raz kolejny wykorzystywać do tworzenia nowoczesnych a zarazem bardzo pięknych budynków.