biuro@gepto.pl

+48 577-675-131

ul. Ogrodowa 17, 05-420 Józefów Warszawa

Żyletki w architekturze – co to takiego?

Panele ścienne / Panele sufitowe

GEPTO
8 lutego, 2019

Share

Żyletki w architekturze – co to takiego?

W architekturze, podobnie jak w wielu innych branżach co pewien czas zmienia się moda. Jedne trendy pojawiają się, inne zanikają, a jeszcze inne po długich latach wracają w nowej, nieco odmienionej postaci. Tak właśnie jest w przypadku architektonicznych żyletek.

Czym są żyletki?

Pytając przechodniów na ulicy od razy dowiemy się, że żyletki to takie metalowe płytki wkładane do starych maszynek do golenia. Żyletkami nazywane są także jednorazowe maszynki do golenia. Jak się jednak okazuje „żyletki” występują również w architekturze, choć nie są one już ani małe ani ostre. W przypadku elementów architektonicznych żyletkami nazywane są cienkie wystające ze ścian lub sufitów elementy. Żyletki mogą być wykonane z różnych materiałów oraz montowane zarówno na zewnątrz budynków jak i w ich wnętrzu.

Przykłady żyletek w architekturze

Jednymi ze sztandarowych przykładów żyletek w architekturze są popularne „żyletkowce”. Są to budynki z wystającymi, cienkimi elementami, znajdującymi się zazwyczaj w okolicy okien. Najczęściej żyletkowcami nazywane są bloki oraz wieżowce, które powstały w drugiej połowie XX wieku. Obecnie niektóre z nich są wyburzane,  a w innych usuwa się elementy pionowe tzw. żyletki. Są również i takie, w których stare żyletki wymieniane są na nowe.

Wśród najpopularniejszych Żyletkowców jest poznański Okrąglak.

Okrąglak Poznań
Fot. Wikipedia

Przykłady żyletek w architekturze wnętrz

Pionowe elementy zdobnicze wykorzystywane są również we wnętrzach pomieszczeń. Żyletkami nazywa się metalowe wykończenia lub drewniane panele mocowane do ścian lub sufitów. Żyletki sufitowe są często wykorzystywane nie tylko z powodów dekoracyjnych ale również w celu zamaskowania niektórych elementów technicznych. Pod tą dekoracją umieszczone są klimatyzatory, wentylatory czy oświetlenie.

Jednym z przykładów paneli żyletkowych wykorzystywanych we wnętrzu budynku sieć marketów SPAR w Budapeszcie.

Sieć SPAR Budapeszt
Fot. sztuka-architektury.pl

 

Elementy dekoracyjne nazywane żyletkami pojawiły się w naszej architekturze już kilkadziesiąt lat temu. Po czasach ogromnej popularności nadeszły dziesięciolecia, gdy po prosty były. Obecnie architekci zaczynają odkrywać je na nowo i po raz kolejny wykorzystywać do tworzenia nowoczesnych a zarazem bardzo pięknych budynków.

 

Tags: , , ,

Subscribe

Be the first to get the latest updates, right to your inbox.

Panele ścienne i sufitowe

Jesteś zainteresowany naszymi panelami? Skontaktuj się z nami. Podaj wymiary powierzchni pod zabudowę, wówczas oszacujemy koszt wykonania i montażu paneli.

Kontakt