biuro@gepto.pl

+48 577-675-131

ul. Ogrodowa 17, 05-420 Józefów Warszawa

Akustyka paneli drewnianych

Bez kategorii

GEPTO
20 stycznia, 2021

Share

Akustyka paneli drewnianych

Jeżeli chcemy wiedzieć, jak działają panele, które pochłaniają dźwięk, musimy sobie wytłumaczyć kilka zjawisk, które mają na to wpływ. Może się wydawać, że panele dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, służą jedynie do tego, aby dobrze się prezentować na ścianie, czy suficie. Mają one również dodatkowe walory, na które warto zwrócić uwagę. Akustyka paneli odgrywa tutaj niebagatelną rolę. Szczególnie jeżeli zdajemy sobie sprawę, jak działa dźwięk, jaki może mieć na nas wpływ oraz, w jaki sposób możemy się przed tym wpływem chronić.

Najprościej będzie jeżeli powiemy, że dźwięk w tym rejestrze, w którym człowiek go odbiera, to nic innego, jak fala dźwiękowa, która wprowadza powietrze w drgania. Te z kolei napotykają na swojej drodze przeszkody. Dźwięk odbija się od nich lub do jakiegoś stopnia może zostać pochłonięty. Kiedy one do nas docierają, słyszymy dźwięk. W pomieszczeniach każdego typu – fala dźwiękowa może wywoływać dodatkowe wrażenia słuchowe, takie jak echo, pogłos czy szumy. Dzieje się tak często, kiedy dźwięki odbijają się od ścian, podłogi, czy sufitu, nie napotykając po drodze żadnej innej przeszkody.

Panele akustyczne

Istnieje swoją drogą wiele działów, które się tym zajmują, np. akustyka architektoniczna. Bada ona między innymi komfort użytkowania.  Jeżeli ten komfort będzie zaburzony, to u człowieka może powstawać wiele dolegliwości, jak na przykład przemęczenie.

Panele dekoracyjne ścienne i sufitowe pochłaniają dźwięk, jak i go rozpraszają. Jeżeli są wykonane z odpowiedniego materiału, tłumią niepotrzebne dźwięki. Warto wiedzieć, że np. drewniane panele akustyczne świetnie się sprawdzają w studiach nagraniowych. Nie jest to zresztą dla nikogo tajemnicą, że oprócz dobrze wyposażonego studia w najlepsze miksery i mikrofony, do pełni szczęścia potrzebne jest dobrze wytłumione pomieszczenie. Panele świetnie sobie na tym polu radzą.

Wytłumianie dźwięku

Dekoracyjne panele akustyczne sprawdzają się w pomieszczeniach, w których słaba akustyka daje się we znaki. Ta wada akustyczna często powodowana jest słabą izolacją. Powstającym pogłosem, który na dłuższą metę jest męczący i na pewno dobrze nie wpływa na nasz nastrój. Jest to też ciekawe doświadczenie, ponieważ bardzo często, decydując się na panele wytłumiające dźwięk, odkrywamy jednocześnie ich zalety estetyczne. Trudno wtedy właściwie uznać, co odgrywa tutaj bardziej praktyczną rolę. Ich możliwości akustyczne, czy dekoracyjne. Nie ulega wątpliwości, że jedno i drugie ma tutaj swoje znaczenie.

Subscribe

Be the first to get the latest updates, right to your inbox.

Panele ścienne i sufitowe

Jesteś zainteresowany naszymi panelami? Skontaktuj się z nami. Podaj wymiary powierzchni pod zabudowę, wówczas oszacujemy koszt wykonania i montażu paneli.

Kontakt