biuro@gepto.pl

+48 577-675-131

ul. Ogrodowa 17, 05-420 Józefów Warszawa

Panele drewniane a ekologia

Blog

GEPTO
23 lutego, 2021

Share

Panele drewniane a ekologia

Ekologia jest szerokim pojęciem, którego nie sposób wytłumaczyć w krótkim wpisie. Warto jednak zwrócić uwagę na coś, co często powtarzamy, proponując drewniane panele ścienne i sufitowe. Przede wszystkim dlatego warto podjąć tę próbę, ponieważ jednym z najciekawszych, a nawet najbardziej elektryzujących faktów jest to, że drewno ma ujemną emisję CO2. Jeżeli się dobrze rozejrzymy, to okaże się, że w dyskusji o współczesnych problemach z klimatem, wątek ten jest często poruszany.

To jest zresztą jeden z głównych powodów, dla których wybraliśmy drewno, do produkcji paneli. Mówi się przecież, że jeżeli ktoś stawia na to tworzywo, to jest eko. A być dzisiaj eko, to w wielu środowiskach jedna z ważnych, definiujących cech. Jeżeli w ten sposób o sobie myślimy lub o kimś mówimy, mamy na myśli, że dba o naturę, przyrodę o swoje najbliższe otoczenie. Każdy to robi na tyle, na ile może. Jak często się powtarza, im więcej osób będzie to miało na względzie, tym więcej uda się osiągnąć.  Panele drewniane dają taką możliwość.

Ujemna emisja CO2

Co jednak znaczy, że drewno ma ujemną emisję CO2? Ano tyle, że podczas swojej wegetacji i wzrostu pochłania więcej CO2 niż jest on potrzebny do jego spalania. Poza tym, co bardzo ważne, drewno nie jest towarem deficytowym. To znaczy, że jego wykorzystanie nie wiąże się z tym, że za chwilę zabraknie nam lasów. Przeciwnie. Nowe sadzonki dają gwarancję, że w miejsce jednego drzewa, wykorzystanego do produkcji na przykład mebli, sadzi się kolejne. To jest ta wielka, ekologiczna tajemnica, dzięki której nasze panele ścienne i sufitowe można śmiało nazwać ekologicznymi.

Gospodarka leśna

Jest jeszcze jeden ważny aspekt, na który warto zwrócić uwagę – skąd pozyskiwane jest drewno. Bo to również ma znaczenie. Staramy się, aby było pochodziło ono z lasów, gdzie prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna. Wiemy, że tak się dzieje, jeżeli jest objęta certyfikacją np. FSC, PEFC i innych. Co to w praktyce oznacza? Nie mniej i nie więcej, a dokładnie tyle, że drewno pochodzi  z lasów, gdzie dokłada się starań, aby drzewa tam rosnące miały zagwarantowaną różnorodność, produktywność, a teren był tak przygotowany, by mógł się regenerować. Nie od dzisiaj wiadomo, że pochodzenie drewna jest bardzo ważne. Dużo mówi o jego możliwościach podczas obróbki i dalszej przydatności w postaci mebli.

Zapraszamy do kontaktu

Dlatego też tym bardziej zachęcamy do wyboru naszych paneli ściennych i sufitowych. Są one dostępne na naszej stronie internetowej. Zachęcamy też do kontaktu z nami pod adresem mailowym – biuro@gepto.pl lub telefonicznie – +48 577-675-131. Pomożemy w wyborze, odpowiemy na każde pytanie.

Subscribe

Be the first to get the latest updates, right to your inbox.

Panele ścienne i sufitowe

Jesteś zainteresowany naszymi panelami? Skontaktuj się z nami. Podaj wymiary powierzchni pod zabudowę, wówczas oszacujemy koszt wykonania i montażu paneli.

Kontakt