biuro@gepto.pl

+48 577-675-131

ul. Ogrodowa 17, 05-420 Józefów Warszawa

Lamele ścienne bez tajemnic. Fornirowane i laminowane

Blog

Lamele ścienne bez tajemnic. Fornirowane i laminowane

Blog

Szukając rozwiązań do wykończeń wnętrz, spotkać można pojęcia, które używane są zamiennie. Tak jest z panelami ściennymi i sufitowymi. Różne strony internetowe używają raz pojęcia paneli, a gdzie indziej, dowiemy się o tym, że lamele ścienne zdobywają coraz większą popularność. Nazewnictwo w tym zakresie bywa nieco rozproszone. Warto jednak wiedzieć, że mamy do czynienia z tym samym produktem. Pozwala on urozmaicić wystrój pomieszczenia. To przykład na to, że nieustannie w tej materii proponowane są ciekawe rozwiązania.

Najkrócej mówiąc, niezależnie od nazewnictwa, mamy do czynienia z listwą dekoracyjną w liczbie mnogiej. Jest ona przeznaczona do każdego typu pomieszczenia. Łatwa w montażu, wykorzystywana do ścian i sufitów. Najczęściej w formie dekoracyjnej. To znaczy, że lamele ścienne znajdziemy w rozwiązaniach na ścianę i sufity. Bez różnicy. W różnych kolorach i odcieniach. Najczęściej będą one powiększać wizualnie pomieszczenie, mogą wyciszać wnętrze, czyli posiadać akustyczne walory. Zdarza się, że przy ciemniejszych barwach i ich natężeniu, pomieszczenie może tracić na lekkości i tej wizualnej przestrzenności.

Lamele ścienne fornirowane

Szukając informacji o tym, czym są lamele ścienne – powinniśmy zetknąć się z wiedzą, z której wynika, że mogą być one fornirowane lub laminowane, a ich rdzeniem, częścią główną jest płyta drewnopochodna. Co mamy na myśli, mówiąc, że coś jest fornirowane? I znowu – możemy zetknąć się z próbami, gdzie fornir porównywany jest do sklejki. Nic bardziej mylnego. Fornir to nic innego, jak cienkie płaty drewna. Sklejka powstaje z wielu warstw fornirów. Szybciej, chociaż wcale nie tak często, powinniśmy trafić na zamienne używanie pojęć forniru i obłogu. Ale i tutaj musimy sobie zdawać sprawę, że obłóg, to rodzaj forniru, podobnie, jak okleina. A to rozróżnienie pochodzi stąd, jak stosowany jest fornir.

Elementy fornirowane

W naszej ofercie proponujemy lamele ścienne laminowane i fornirowane. Te pierwsze mogą być gładkie lub drewnopochodne. Te drugie wykończone są matowym lakierem wodnym. Dostępne są w klasie odporności na ogień B-s2,d0. Jeżeli o tym poczytamy, to dowiemy się, że podczas pożaru mają bardzo ograniczony udział, wyzwalają średnią ilość dymu i nie wytwarzają gorących kropli oraz cząstek, które są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się pożaru i oparzenia. Dlatego też z powodzeniem mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach użyteczności publicznej, wobec których stosuje się bardzo restrykcyjne przepisy.

Ponadto lamele z forniru świetnie nadają się do wykończenia wnętrz. Mają wpisaną w swoją strukturę estetyczną wartość. Do niedawna stanowiły pewne wyzwanie i stosowane były w miejscach, gdzie z odwagą myślano o wystroju. Dzisiaj są na porządku dziennym i coraz częściej mamy z nimi do czynienia, czy to w pokojach, sypialniach, biurach, a nawet na pływalniach.

Zapraszamy do współpracy

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Firma Gepto proponuje panele ścienne, jak i sufitowe, a więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z nami bezpośrednio.

GEPTO
12 kwietnia, 2021

Share

Subscribe

Be the first to get the latest updates, right to your inbox.

Panele ścienne i sufitowe

Jesteś zainteresowany naszymi panelami? Skontaktuj się z nami. Podaj wymiary powierzchni pod zabudowę, wówczas oszacujemy koszt wykonania i montażu paneli.

Kontakt