biuro@gepto.pl

+48 577-675-131

ul. Ogrodowa 17, 05-420 Józefów Warszawa

Pradawne lasy

Blog

GEPTO
25 lipca, 2020

Share

Pradawne lasy

Pomimo postępu technologicznego i zmasowanej eksploatacji przyrody udało się w Polsce zachować tereny gdzie praktycznie nie widać, często destrukcyjnej, działalności człowieka. Takim klejnotem w koronie polskiej przyrody jest niewątpliwie Puszcza Białowieska, której teren obejmuje dwa państwa czyli Polskę i Białoruś.

Puszcza Białowieska –  Polska i Białoruś

Puszcza Białowieska jest jednym z ostatnich pradawnych lasów w Europie. Znaczna część jej powierzchni oparła się działalności człowieka, dzięki czemu napotykamy tam ogromną bioróżnorodność. Polne kwiaty, odurzające świeżością powietrze, promienie słońca ledwo przebijające przez korony drzew oraz mieszanka drzew iglastych i liściastych – oto, co tworzy piękną i unikatową Białowieżę.

Rezerwat można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. W biurze PTTK Białowieża zorientujecie w wolnych terminach, a jest ich naprawdę sporo. Pierwsza wycieczka zaczyna się pół godziny przed wschodem słońca, ostatnia nie później niż 3 godziny przed zachodem.

Oczywiście musimy wspomnieć o królu puszczy czyli o majestatycznym żubrze. Pod opieką naukowców żyje tam jedno z ostatnich stad żubrów w Europie. Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu osobników żyjących na wolności.

Spotkać Żubra

Podczas wycieczki do puszczy możesz nie spotkać Żubra. Ten majestatyczny zwierz nie szuka kontaktu z człowiekiem. Nie przejmuj się jeśli tak się stanie. Żubry można oglądnąć w Rezerwacie Pokazowym Żubrów lecz nawet tam zachowują wobec ludzi cechującą je obojętność.

W rezerwacie można zobaczyć innych mieszkańców puszczy. Są jelenie, sarny, łosie, dziki, żubronie, czyli krzyżówka żubrów z bydłem domowym.

Pozyskiwanie drewna

Puszcza Białowieska, to teren ścisłej ochrony przyrodniczej i dlatego nie pozyskuje się z niego drewna. Nawet nie usuwa się powalonych drzew, które stają się domem dla wielu gatunków owadów i małych zwierząt.

Drewno na blaty drewniane czy panele drewniane pozyskuje się w lasach przemysłowych. W monokulturach, które sadzone są przez człowieka i doglądane przez służby leśne. Jeśli interesuje was ten skomplikowany proces, to na początek zapraszamy do Wikipedii –>  CLICK

Subscribe

Be the first to get the latest updates, right to your inbox.

2 thoughts on “Pradawne lasy”

 1. Leśnik amator

  Author

  14 października, 2020

  To co wyprawia się teraz z wycinką lasów to woła o pomstę do nieba. Boję się, że dla naszych dzieci nie zostanie już kawałka dzikiego lasu. Zostaną same plantację drewna do produkcji blatów drewnianych czy innych paneli drewnianych. Szkoda

  Odpowiedz

 2. Greta

  Author

  22 października, 2020

  Marzy mi się taka przechadzka po puszczy, ale na razie musi wystarczyć super opis 😉

  Odpowiedz

Leave Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Panele ścienne i sufitowe

Jesteś zainteresowany naszymi panelami? Skontaktuj się z nami. Podaj wymiary powierzchni pod zabudowę, wówczas oszacujemy koszt wykonania i montażu paneli.

Kontakt